• Skip to primary navigation
  • Skip to content
  • Skip to primary sidebar
  • Skip to footer
Слобожанка

Слобожанка

Новостной портал

  • Главная
  • Новости
  • Статьи
  • Справочник
  • Официоз
  • Спорт
  • Политика
  • Контакты
You are here: Home / Статьи / «Досі, буває, кричу ночами»: боєць ЗСУ про злочини окупантів у Бахмуті

«Досі, буває, кричу ночами»: боєць ЗСУ про злочини окупантів у Бахмуті

30.04.2023 by admin

Задорожный Бахмут
У Бахмуті. Фото: особистий архів Олега Задорожного

Невелике місто Бахмут на Донбасі з літа минулого року стало втіленням усіх кіл пекла на Землі. Бахмут – це місто, яке російські загарбники вже майже десять місяців топлять у крові. Наш земляк Олег ЗАДОРОЖНИЙ (“Морпіх”), один з небагатьох, хто вижив у кривавій м’ясорубці. З його батальйону в живих залишилося тільки дванадцять чоловік. Спеціально для “Слобожанки” він свідчить сьогодні про злочини окупантів.

До широкомасштабного вторгнення російської армії в Україну він працював на будівництві. У нашій країні та за кордоном. Ранок 24 лютого застав його в Ризі.
“Мені подзвонили з України, кажуть: бомбять Харків. Це настільки не вкладалося в голові, що я спочатку прийняв все за дурний жарт. Відповідаю: “Ну що ж ви мелете?” – згадує Олег. – А потім відкрив Інтернет, подивився…”

РЕЙС НА ВІЙНУ

У тому, що треба терміново повертатися, захищати свою землю, своїх земляків, він не сумнівався жодної секунди.
“Дружина мене відпускати не хотіла. Ми разом працювали. У мене і віза була відкрита Шенгенська на 5 років. Вона і зараз відкрита. Міг би досі в Європі працювати. Дружина довго мене вмовляла. Довелося мені на деяку хитрість піти. Я її трохи обманув”, – зізнається Олег.
Пославшись на погане самопочуття, він залишився вдома.
“Дружина поїхала на роботу, а я сів на автобус – і прямісінько в Україну. Увечері вона дзвонить мені: “Ти де є?” А я кажу: “Кордон з Україною перетинаю”.
Спочатку, звичайно, довелося багато чого вислухати, але потім вона мене зрозуміла… Перетнув кордон, звернувся до прикордонників, питаю: “Де тут найближчий військкомат?” Вони самі відвезли. І все, я пішов служити”.

Задорожный в машине Бахмут
Служба у ЗСУ. Фото: особистий архів Олега Задорожного

На фронт Олег Задорожний потрапив до складу 24-ї окремої механізованої бригади імені короля Данила, до “Залізної дивізії”.

https://mayday.com.ua/wp-content/uploads/2023/04/zadorozhnyj-26.mp4

Нова техніка. Відео: особистий архів Олега Задорожного

Спочатку воював у Миколаївській області, потім – у Херсонській. На Херсонщині отримав перше поранення.
“Я командиром відділення розвідки був, потім став головним сержантом роти, – каже “Морпіх”. – Тобто посада дозволяла не брати участь безпосередньо у бойових діях, а перебувати в тилу, але я навпаки намагався за себе хлопчиків залишати, а сам їхав. Просто, багато молодих… 20-річні, 25-річні… Такий хлопець бронежилет добу поносить – і буквально з ніг падає. А буває таке, що броник доводиться з себе тижнів зо два не знімати: ти і спиш у ньому, і їж у ньому…… Ну ми, більш доросле покоління, все-таки витриваліше, привчені до фізичної праці”.

Задорожный Бахмут
З ручним кулеметом. Фото: особистий архів Олега Задорожного

Але фізичні проблеми – не найстрашніші випробування в арсеналі війни. “Це зрозуміло, – похмуро киває сержант. – Та що казати: ось хлопці сиділи на ротацію, вже мали їх поміняти, там група була 13 чоловік. Дрон ворожий політав, а потім прилетів снаряд з міномета. І просто в середину групи. Ми їх збирали потім по мішках: тулуби
окремо, руки-ноги окремо. Самі розумієте, якщо людина вперше таке побачить… Я, скажімо, своєму синові такого не побажаю».

ФОРТЕЦЯ БАХМУТ

В Бахмут “Морпех” зі своєю ротою потрапив наприкінці січня. Два з половиною місяці обертався у цій пекельній м’ясорубці, поки в черговому бойовому зіткненні куля снайпера не пробила плече.

Після снігового та морозного лютого розпочався сезон дощів. В окопах по коліна прибувала крижана вода, подітися від неї було нікуди неможливо – треба було тримати позиції.

https://mayday.com.ua/wp-content/uploads/2023/04/okop-na-peredovoj.mp4

Окоп на передовій

Обстріл не продовжувався і вдень, і вночі. Міста вже практично не було. Російські “визволителі” залишили від нього одні руїни та попелища. Під час штурму Бахмута загарбники перейшли до так званої “сирійської” тактиці “випаленої землі”: зносили артилерією “висотки” та інші об’єкти, в яких могли б знаходитися наші захисники під час оборони міста.

https://mayday.com.ua/wp-content/uploads/2023/04/bahmut-zaraz.mp4

Місто Бахмут

“В кількості артилерії та снарядів орки нас перевершують, – Олег підтверджує дані військових експертів, які озвучують ЗМІ. – Рашисти готувалися до війни, робили запаси… А ми що: на танк із автоматом сильно не побігаєш, доводиться викручуватись, щось думати. Буває, що віджимаємо їх позиції, здобуваємо трофеї та їх же зброєю по них ж і б’ємо”.

Боєць додає, що наші артилеристи змушені економити снаряди, тому удари завдають по строго вивіреним цілям. Крім того, наші не працюють, якщо є можливість зачепити якісь цивільні об’єкти: будинки, установи. Ворогу при цьому все одно: ніякої Женевської конвенції та жодних правил для нього не існує.

24-я танк в лесу Бахмут
Танк ЗСУ. Фото: FB-сторінка 24 ОМБр

“Тому наша арта нас дуже рідко підтримує. Приїде, 3-4 постріли зробить та поїде. А орки починають із ранку до вечора гатити. Таке враження, що в них боєприпаси не закінчуються. Був випадок, коли впала і не розірвалася біля нас міна 120 калібру… А знаєте що найбільше тисне на психіку? – раптом без переходу запитує Олег. – Ні, не вибухи, до них звикаєш. Втомлюєшся весь час боятися. Потім уже, навпаки, лякає більше тиша. Ми сидимо втрьох у бліндажі, яку вже добу поспіль, танчик працює: бух, бух. Ми спілкуємося, навіть сміємося… Що ж тоді на психіку давить?.. А те, що ось ти сидиш із людиною, розмовляєш як ми з вами: хі-хі, ха-ха, давай сфоткаємося, дружині відіслав… А через 3-4 хвилини його немає. Або поранення у нього в шию, артерія перебита. Він у мене лежить на руках, йому 24 роки. Він у мами один, мама працює в Італії. А він пішов воювати. У них ні батька немає, нікого. І ось він у мене запитує: “Олег, я буду жити?” А що я скажу? “Звичайно, – кажу, – будеш”. А через 3 хвилини він просто стік кров’ю – та й усе…”

Задорожный с побратимом
З побратимом, який пізніше загинув. Фото: особистий архів Олега Задорожного

Сержант вийшов перекурити. Повернувшись, продовжив: “І ще на психіку тисне, коли якийсь російський гад кидає в тебе гранату. А ти її встигаєш перехопити та викинути назад… В атаки вони йшли майже щодня…”

ІНОДІ ВОНИ ПОВЕРТАЮТЬСЯ

Незважаючи на всі зусилля російської пропаганди, яка не втомлюється віщати про жорстокість укрофашистів і бандерівців, у полон з того боку продовжують здаватися. За словами “Морпіха”, найчастіше трапляються так звані “мобіки”, – примусово мобілізовані цивільні.
“Якось сидимо ми на своїй позиції, – згадує боєць. – Перед нами поле заміноване. Ми знаємо, що з наших ніхто звідти не полізе. Збоку йде лісосмуга, вона теж вся у розтяжках. А вночі дивишся в тепловізор, і видно якийсь рух.

24-я тепловизор 2 Бахмут
Нічь на передовій. Фото: FB-сторінка 24 ОМБр

Дивимося, йдуть. А я мушу доповісти. Припустимо: “Байкал, я – Титан. Бачу два “вітерці” в полі. Дозвольте застосувати вогонь?” Мені відповідають: “Прі виявленні ворожих цілей даю наказ на поразку”. Але тут освітлювальна ракета злетіла, і я побачив у одного в руці біле простирадло. Він кричить: “Пацаны, не стреляйте: мы сдаёмся!» Нас у бліндажі троє сиділи, їх двоє прийшло. Запитую: “А що ж таке? А як же ж Київ за три дні?” А вони: мовляв, вчора їх тільки на позиції кинули, там якась мобілізація пройшла… Кажуть: не хотіли йти воювати. Родичі в Україні у них живуть… Та й самі вони розуміють, що військове вторгнення в іншу країну – цей злочин навіть згідно із законом РФ.

24-я 0т пленных Бахмут
Речі полонених росіян. Фото: FB-сторінка 24 ОМБр

Глянули ми у них військові квитки: тільки-но видані. Ну що, нагодували ми їх, до ранку посиділи вони з нами на позиції, потім ми їх на КСП привезли, там точка збору та евакуації. Звідти вже машиною на село, а там основний штаб роти. Туди їх відвезли, там уже зовсім інші люди з ними розмовляли… Хоча були й такі випадки, коли росіяни після обміну і вдруге в полон потрапляли. Їх обмінюють – вони назад повертаються”.

ЧУЖІ СЕРЕД СВОЇХ

На самому “нулі”, тобто безпосередньо в окопах метрів в 40-50 від противника, наші бійці можуть перебувати тиждень та більше.

24-я в блиндаже
У бліндажі. Фото: FB-сторінка 24 ОМБр

“Найдовше вперше були: ми як заїхали, то 26 днів в окопах проторчали, не виїжджаючи звідти. Орки по нас лупцювали, а ми по них, – згадує Олег Задорожний. – На “нулі” основний брак у чому? Це питна вода. В першу чергу. Особливо влітку води взагалі не вистачає. Не кажучи вже про те, щоб помитися, випрати одяг. Просто попити, – її взагалі нема. Бувало таке, що дощ пройде, натягнемо полотно, накидаємо на нього в середину вату або бинти і наливаємо воду з калюжі, щоб вона проціджувалась. А потім пьємо її… Але зрештою зміну надсилають. Ми на 2-3 дні від’їжджаємо кілометрів за десять. Припустимо, в село якесь, щоб упорядкувати себе – помитися, одяг випрати”.

Задорожный у избы Бахмут
Передих. Фото: особистий архів Олега Задорожного

Села в районі Бахмуту спорожнілі, але не зовсім порожні. Є певне коло людей, які з якоїсь причини не поїхали. Олегу запам’яталася жінка, яка не захотіла кидати 80-річну матір, яка вже не вставала з ліжка. Мати померла, коли зайшли окупанти. Виживати стало дуже важко: не вистачало найнеобхіднішого. Люди п’ять місяців у селі сиділи без світла. Потім прийшли ЗСУ та вибили росіян.

https://mayday.com.ua/wp-content/uploads/2023/04/bahmut.mp4

ЗСУ у райні Бахмуту

“Місцеві і раді б нам допомогти, але чим? Заходиш до них, наприклад, попрати, чи чогось рідкого поїсти. Але й тут доводиться бути обережними, – каже сержант. – Російська пропаганда у цих краях шурувала довго і особливо активно. Так що люди різні, вистачає і “ждунів”. Були випадки, вони наших хлопців труїли. І до нас бабуся одна молочко приносила. Добре, замполіт (МПЗшник тобто по-новому) тертий калач виявився. Каже: “А ну, бабусю, давай з нами молочка вип’єш”. І тут вона кидає банку на землю, застрибує на велосипеді і тікає. Так що всяке бувало”.

ОСТАННІЙ БІЙ

У той день група “Морпіха” виїхала на бойове завдання верхи на броні. Несподівано їхній бронетранспортер нарвався на російські танки “Між нами поле було, метрів триста, – згадує сержант. – Ми (чоловік шість) встигли з броні зіскочити, і вони по БТРу – прямим наведенням. Ми відходимо, а на нас наступає їхня піхота. Я почав відсрілюватися. Мене один хлопчик прикривав. Я вистрілюю ріжок, потім він. А снайпера ми не помітили, снайпер десь осторонь був. І лупнув. Коротше, влучив мені в плече. Третє моє поранення. Хто витяг? Я сам вийшов. Перетягнув турнікетом і дійшов”.

Евакуації довелося чекати довго. Дорога постійно прострілюється та вивезти поранених чи завести провізію – це щоразу смертельний ризик. “Ми по рації запросили підтримку, евакуацію, – розповідає Олег. – Відповідь отримали: виходьте самотужки. А куди йти?.. Добре я здогадався: до нас машини гусеничні недавно приїжджали, так ми пішли слідами гусениць. Кілометрів дев’ять-десять. Я сам був поранений, а ще на собі хлопця тяг з перебитою ногою. Одного з тих, що зі мною на БТРі потрапив у колотнечу”.

Далі були шпиталь та реабілітація. “Кулю з плеча мені витягли, а війну з голови – ніяк… І зараз, буває, що я прокидаюсь серед ночі від того, що кричу. Жахи сняться. І потім уже до ранку заснути не можу”, – поділився Олег.

Задорожный пуля Бахмут
Куля, яку витягли у в шпиталі. Фото: Олена Чорнобай

Прощаючись, він подивився дуже сумно і сказав чітко вимовляючи кожне слово: “Ми тримаємось. Сильно тримаємось. Важко там, але ми тримаємось. Відбиваємо потихеньку позиції. Важко, потрібна підтримка. Потрібна підтримка волонтерів, потрібна підтримка зі зброєю, з обмундируванням, з технікою, з усім потрібна підтримка. Щоб швидше все це закінчилося, щоб війна не затяглася роки. Ми цього не хочемо. Ми всі хочемо повернутися додому…”

Олена ЧОРНОБАЙ
Фото та відео: особистий архів Олега Задорожного,
FB-сторінка 24 ОМБр

Share on FacebookShare on TwitterShare on Google+
Просмотры: 1 538

Filed Under: Горячая новость, Происшествия, Статьи Tagged With: stoprussia, Бахмут, війна, война, злочини, ЗСУ, Морпіх, Олег Задорожний, Олег Задорожный, преступления

Reader Interactions

Primary Sidebar

РЕКЛАМА

Поиск

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Разделы Новостей

  • Без рубрики (2)
  • Горячая новость (937)
  • Здоровье (182)
  • Культура (293)
  • Новости (4 063)
  • Общество (1 204)
  • Официоз (25)
  • Политика (970)
  • Происшествия (1 313)
  • Реклама (1)
  • Спорт (199)
  • Справочник (9)
  • Статьи (32)

Свежие новости

  • Перший заступник мера взяв участь у заході ООН в Києві
  • На Донбасі загинув гранатометник з Олексіївської громади
  • Перший заступник мера відвідав Ірландію
  • Мер Златополя у Франції підписав меморандум про партнерство
  • Мер висловився щодо назв вулиць на честь героїв
  • Помер автор герба міста Первомайського
  • Загиблим героям посмертно присвоєно військові нагороди
  • «Меморіалом» створено відео на честь загиблого Героя
  • На кладовищі у Златополі вандали зазіхнули на могилу героя
  • На в’їзді до міста зі стели прибрали назву «Первомайський»

ПОДПИСКА

Хотите получать уведомления, с новыми новостями. Просто зарегистрируйтесь, и мы отправим вам уведомление по электронной почте.

Footer

О Нас

У Вас есть возможность знать больше и быть услышанными. Теперь Вы можете не только оперативнее узнавать, чем живут наш город и район, но и стать активными участниками информационного процесса: делиться своими новостями, проблемами, идеями, фото и видео.

Наше Интернет-издание "Слобожанка" создано командой первомайских активистов. Наша цель - дать жителям города и района современное общественное средство массовой информации, не зависимое от группировок местных чиновников и дельцов. Объединёнными усилиями мы с вами сможем добиться перемен к лучшему.

"Слобожанка" - наши с вами новости.

С уважением, главный редактор издания Елена Чернобай.

01.ПОСЛЕДНИЕ ТВИТЫ

15.05.2025

Перший заступник златопільського міського голови Антон Орєхов взяв участь у конференції «Голоси

14.05.2025

20 квітня 2025 року під час бойових дій поблизу селища Шевченко Донецької області загинув

14.05.2025

Перший заступник златопільського міського голови Антон Орєхов побував на Третій міжрегіональній

02. ПОДПИСКА

02. ПОДПИСАТЬСЯ / КОНТАКТЫ

03. КОНТАКТЫ

  • Email :
    elenachernobay.mayday@gmail.com
  • Город : Первомайский

Использование материалов сайта «Слобожанка» разрешается при условии прямой открытой для поисковых систем гиперссылки на источник

© 2009, Слобожанка - Информационный портал Первомайского

Разработка KhWebStudia