“Для всіх є проблемою непередбачуваність відключень електроенергії внаслідок ракетних ударів російських терористів. Також страждає почуття справедливості: чому у сусідньому будинку світло є частіше, ніж у мене. Всіх хвилює це питання, тому склали коротеньке пояснення”, – цитує Бакшеєва видання “Думка”.
Згідно його поясненню, особливістю ринку електроенергії є те, що в кожну секунду виробництво має дорівнювати споживанню. Якщо споживання перевищує виробництво, знижується частота системи. Стандарт: 50 Гц. Допустиме відхилення мінус 0,4 Гц.
Коли частота знижується, без участі людини спрацьовує автоматичне частотне розвантаження (АЧР) – автоматика вимикає живлення в цілих районах по чергах. Всього 10 черг. При тому, складались вони так, щоб у кожній була однакова потужність споживання.
АЧР – це погано, тому що під час застосування цього режиму псується обладнання. Тому диспетчер не доводить до АЧР, застосовуючи Графіки аварійного відключення (ГАВ).
Це відбувається так: диспетчер системного оператора (НЕК Укренерго) доводить до диспетчерів операторів систем розподілу (ОСР, обленерго) обсяг потужності, на який треба розвантажити систему. А вже ОСР вирішує, кого зі споживачів вимикати.
Проблема в тому, що не всіх споживачів можна вимикати з пульта. Для багатьох це треба робити вручну. Відтак, коли виникає терміновий дефіцит, зазвичай внаслідок чергової атаки, ОСРи вимикають тих споживачів, яких можна вимкнути швидше.
Нинішня ситуація відрізняється від ситуації кінця 90-х, коли в країні були віялові відключення. Тоді дефіцит потужності був обумовлений нестачею грошей для закупівлі палива.
Крім того, черги відключень були складені з урахуванням мирних часів, коли в країні було більше споживачів і працюючих підприємств. Зараз диспетчер, розраховуючи прибрати дефіцит коштом, приміром, двох черг, вимушений вимикати три-чотири черги.
Підписуйтесь на нас в Viber
За декілька днів після обстрілу можна скласти графік ротації черг, щоб одні й ті самі споживачі не вимикались надовго. І попереджати про відключення. Але кожна нова руйнація енергооб’єкту ракетами буде змінювати цей графік.
Слобожанка
Фото: pervom-rada.gov.ua