Назва “Первомайський” стає такою собі “червоною ганчіркою”, яка дратує і військових, і активну молодь міста.
Принаймні, так стверджує первомайський міський голова Микола Бакшеєв в коментарі “Українському радіо”.
Він розповів в ефірі, що питання про перейменування міста порушувалось починаючи з 2016 року після набуття чинності закону України про декомунізацію. Проте, на жаль, тоді Інститут національної пам’яті пропустив Первомайський серед назв, які підлягають обов’язковій декомунізації, але натомість написав листа, в якому радив самостійно виконати таке перейменування. Понад 500 учасників взяли участь у громадських слуханнях і лише 28 з них були на стороні перейменування міста. Решта визначилися, щоб залишити стару назву.
З того часу багато чого змінилося. Виховалося ще одне покоління молоді, яка сьогодні активно бере участь у волонтерському русі в місті, котре стало прихистком для багатьох внутрішньо переміщених осіб (Первомайський прийняв близько 9 тисяч ВПО з різних окупованих районів Харківщині й вони досі перебувають в місті).
Типові питання, які виникають в опонентів перейменування, такі: “Скільки це буде коштувати?”, “Чиїм коштом буде проводитися таке перейменування?”.
“Серед депутатів не всі будуть мати одностайну думку, – прогнозує мер. – Але більшість опонентів – це наші жителі міста, зазвичай літнього віку, які тут народилися, виросли, на їхніх очах воно створювалось. Вони наводять аргумент, що комуністи збудували місто, тож, не треба зраджувати пам’ять… Але треба сказати, комуністи як створили, так і майже зруйнували його”.
За словами Миколи Бакшеєва після усіх етапів обговорення депутатським корпусом міськради буде ухвалюватися звернення до Верховної Ради з проханням перейменувати місто. Крапку поставить Верховна Рада.
Озвучити запропоновані варианти мер відмовився: “Зараз не можу програмувати, популяризувати, єдине, що скажу, що є багато запитань до колишньої назви Лихачеве. До діяльності цієї особистості сьогодні є запитання, бо він був направлений Катериною II на службу в Олексіївській фортеці, після чого йому наділили землю з селянами. Але він має пітерське походження і був тут у військовому відрядженні за дорученням Катерини, яка пала в Одесі буквально декілька тижнів тому, пам’ятник я маю на увазі”.
Первомайський міський голова додав: “Є думка декого з істориків, що то взагалі була перша окупація нашої території росіянами й прив’язуватись до тих подій не варто. Треба знайти якусь чисту світлу назву для нашого міста”.
Начальниця північно-східного міжрегіонального відділу українського інституту національної пам’яті Марія Тахтаулова дала під час того ж радіоефіру наступний коментар: “Коли розпочався активний процес декомунізації, обговорювалися питання щодо перейменування і “першотравневих” вулиць, “першого травня”, “восьмого березня” і решта, тобто які, не по букві, а саме по духу закону можуть бути перейменовані, частина громад пішла на ці перейменування, частина, як наша Первомайська громада, дозріла до цього лише зараз, але хочу привітати таку ініціативу. Профільний закон, який регламентує назви географічних об’єктів вимагає перейменувати назви, які не відповідають нормам державної мови”.
За її словами, з топонімічної точки зору, логічним би було саме повернутися до джерел, пошукати історичні назви. “Наразі я знаю лише дві – це Лихачеве та Сиваш, але це геть не означає, що мусить бути саме так, – відмітила Тахтаулова. – Громада має можливість висловитися й обрати найкращу назву, яка б пасувала їхній громаді. Зрештою за Верховною Радою буде останнє слово, але традиційно Верховна Рада дослухається до пропозицій, які надходять саме з територіальних громад, з ініціативи громад. Тому вважаю, що громада мусить попрацювати для того, щоб потім гармонійно вписалася нова назва в топоніміку Харківської області й України в цілому”.
Підписуйтесь на нас Viber
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що мер Первомайського виступає за перейменування міста.
Слобожанка
Фото: stv.detector.media