У Харкові та області почали активніше видавати повістки до територіальних центрів комплектування. Воєнкоми кажуть, що в Генштабі поставили завдання набрати більше людей і беруть до армії навіть обмежено придатних. Тим часом Кабмін опублікував постанову, яка регулює видачу броні. Перелік тих, хто може її отримати, доволі великий.
Як інформує видання “KHARKIV Today”, згідно з Постановою Кабміну, організації та підприємства можуть попросити відстрочку для своїх працівників. Термін дії броні різний для різни категорій.
Відстрочку дають:
1. Службовцям — якщо чоловік працює в органах державної влади та місцевого самоврядування, то він може отримати бронь до кінця періоду мобілізації, тобто, аж до кінця війни.
2. “Воєнкомам” — працівникам організацій, які виконують мобілізаційні завдання (до шести місяців).
3. Працівникам ВПК — якщо чоловік працює на заводі, що виробляє продукцію для ЗСУ або в організації, що надає послуги армії (до шести місяців).
4. Комунальникам — працівникам підприємств, що є критично важливими для економіки та забезпечення життєдіяльності населення (до шести місяців).
Що таке “критично важливі підприємства”?
Відтепер попросити про відстрочку для своїх працівників можуть не лише державні структури та підприємства оборонного сектору, а й звичайні приватні компанії. Для цього необхідно відповідати трьом з семи критеріїв, вказаних у Постанові Кабміну.
Критерії підприємства:
- є резидентом “Дія.City”;
- за рік сплачено податків та інших платежів (окрім митних) на суму не менш 1,5 млн євро;
- сума надходжень в іноземній валюті, крім кредитів і позик, за звітний податковий рік перевищує еквівалент 32 млн. євро;
- немає заборгованості перед бюджетом зі сплати ЄСВ;
- середня зарплата працівників за IV квартал 2021 року не менша за середню зарплату в регіоні;
- має стратегічне значення для економіки і безпеки держави (перелік);
- має значення для галузі національної економіки чи задоволення потреб територіальної громади.
Останній пункт — велике значення для економіки чи територіальної громади — є доволі невизначеним. Право розробляти критерії для таких підприємств надано профільним міністерствам та обласним військовим чи державним адміністраціям. Ймовірно, йдеться про підприємства паливно-енергетичного комплексу, комунальні господарства, медичні організації.
Окремо йдеться про:
- спеціалізовані установи ООН;
- закордонні дипломатичні установи в Україні;
- представництва донорів;
- виконавці проєктів міжнародної технічної допомоги;
- представництва міжнародних організацій;
- міжнародні та українські неурядові організації, які реалізують гуманітарні проєкти за кошти міжнародних партнерів.
Як забронювати співробітника?
Раніше підприємства могли забронювати лише 40% військовозобов’язаних, зараз Кабмін дозволив залишати в тилу половину. Більш того, кількість військовозобов’язаних може збільшитись “у разі обґрунтованої потреби” — які саме потреби можна вважати обґрунтованими, Кабмін не роз’яснив.
Єдиний виняток — підприємства паливно-енергетичного комплексу. Вони можуть забронювати всіх військовозобов’язаних працівників.
Щоб отримати бронь для співробітників, підприємство має звернутися із заявою до профільного міністерства чи обласної військової адміністрації. До звернення підприємство додає копії підтверджуючих документів, а також інформацію щодо податкової звітності за останній квартал. Міністерство чи адміністрація може підтвердити або не підтвердити статус критично важливого підприємства.
Якщо рішення підтверджене, його копію потрібно надіслати до Мінекономіки та Генерального штабу Збройних сил.
Хто ще може отримати відстрочку?
Окрім чиновників та працівників важливих підприємств, відстрочку від мобілізації, як і раніше, можна отримати за сімейними обставинами.
Залишаються в тилу батьки, які виховують трьох та більше дітей та батьки дітей з інвалідністю. Якщо військовозобов’язаний має дорослих дітей, або дружину, або батьків з інвалідністю і є їхнім єдиним доглядачем, йому теж дадуть відстрочку.
Дають відстрочку науковим співробітникам, студентам, аспірантам, педагогам.
А от умовно придатних за станом здоров’я, скоріше за все, заберуть до армії.
“Їхня служба проходитиме не у бойових частинах, а у військових частинах забезпечення”, — розповів начальник управління персоналу штабу командування Сухопутних військ ЗСУ полковник Роман Горбач
У центрах комплектування кажуть, що чоловіки з певними обмеженнями фізичних можливостей можуть нести службу у якості водіїв. Не вистачає армії і айтішників, бо підрозділи отримують багато нової техніки, а людей, які могли б швидко з нею розібратися, не вистачає.
Чому стали роздавати більше повісток?
Останнім часом у Харкові та області стали активно роздавати повістки в громадських місцях. Представників терцентрів комплектування часто можна побачити в супермаркетах, у переходах метро, торгівельних центрах і навіть у кафе та нічних клубах. Мобілізація йде на великих підприємствах, зокрема, на “Турбоатомі”.
Чоловіки, що ухиляються від мобілізації, у кожному великому місті створили групи в Telegram, у яких пишуть, де саме виписують повістки. Судячи з кількості підписників харківської групи, яка вже перевалила за 100 тисяч, бажаючих захищати батьківщину добровільно лишилось не так багато становиться помітно меньше.
Це підтверджують і в обласному територіальному центрі комплектування. За словами начальника Центру Володимира Арапа, у перші два дні війни в області мобілізували кілька тисяч добровольців — тоді до військкоматів дійсно стояли черги. Щоправда, черги є і зараз, але тому, що воєнкоми роздають дійсно багато повісток.
“Хто хотів — ті вже самі прийшли, решта або чекають, або ховаються”, — розповів Володимир Арап в ефірі проєкту “ПоБалакаємо”.
Причиною посиленої мобілізації останніх тижнів стала мобілізація у ворога. За даними міністра оборони Олексія Рєзнікова, Росія мобілізувала приблизно 500 тисяч чоловік. Яку рознарядку з Генштабу отримали центри комплектування в Харківській області, невідомо — цифри, що стосуються мобілізації, в Україні вважаються державною таємницею. Але в обласному терцентрі визнають — плани мобілізації збільшили.
“Ворог провів певні заходи мобілізації, ми розуміємо, скільки вони призвали. Ми ж повинні до цього якось готуватися, дати відсіч… Ми розуміємо: щоб ту кількість людей, яку вони призвали, зупинити, нам треба трошки більше, ніж було до цього. Тих людей, що були призвані, вистачило для того, щоб звільнити Харківську і Херсонську області. Зараз для того, щоб зробити те, що треба зробити, ми будемо комплектувати ще ряд військових частин і навчальних центрів, тому кількість цих заявок зросла”, — каже Володимир Арап.
Підписуйтесь на нас Viber
У Харківському обласному ТЦК хочуть найближчим часом запустити телефонну “гарячу лінію”, аби військовозобов’язані могли зателефонувати та отримати роз’яснення з питань мобілізації, які їх цікавлять.
Слобожанка
Фoтo: “Повестки Харьков”
➦ Продовжується збір коштів на авто для наших хлопців із ЗСУ. Автомобіль необхідний конкретному підрозділу, який зараз захищає наші життя. Машина для них – це шанс вижити!
Кожен ваш донат – безцінний!
➦ Реквізити: Приват 5169 3351 0042 1086 (одержувач ЦПІВТУАТ ГО, у призначенні вказати «благодійна допомога на ЗСУ»).