Чверть жителів міста Первомайський нині становлять переселенці. У громаді зареєструвалися більше 7 тисяч людей, які через війну змушені були покинути свої домівки в інших населених пунктах області.
Про це йдеться у статті та відеосюжеті сайта «Суспільне Харків».
«ЗАВАЛЕНЕ УСЕ І ВИДНО НЕБО»
Володимир та Любов – переселенці з села Залиман на Ізюмщині. У пакети вони складають теплі речі, які привезли волонтери. До Первомайського на Харківщині з-під обстрілів їх привезли військові. 19 липня будинок родини зруйнував російський снаряд, розповідає чоловік.
“Ледве встиг у погріб вскочити, шифер був на спині. А тоді виліз, дивлюсь, поряд ще одну розбило хату. Пил кругом стоїть, двері ледве відчинив, а воно завалене усе і видно небо, упала стеля вниз”, – згадує Володимир.
Поруч з подружжям в одному з дитсадків тимчасово мешкає переселенка Ірина. Жінка приїхала до Первомайського у березні. Її дім залишився у тимчасово окупованій Балаклії.
«ПЕРШИЙ ЧАС НЕ МОГЛИ СПОКІЙНО СПАТИ»
“Ми ж тепер спимо спокійно. Ми перший час не могли спокійно спати. Ми практично усі хвилювалися вночі, не спали, реагували на будь-який шум. Ми спали одягнені”, – говорить Ірина.
ДЕ ЖИВУТЬ ПЕРЕСЕЛЕНЦІ
Загалом у Первомайській громаді живуть вже більше 7 тисяч переселенців, каже міський голова Микола Бакшеєв. Більшість, за його словами, приїхали сюди до родичів, хтось винаймає житло самостійно. У трьох комунальних закладах міста зараз мешкають майже 300 людей.
“У цих місцях компактного проживання у нас забезпечене дворазове харчування. Продукти купуємо за кошти міської програми, яка запрацювала з серпня. Той гуманітарний потенціал, який мала громада (ми отримували продукти у вигляді допомоги від наших закордонних партнерів) – він також працює, але є речі, які ми кожного дня маємо купувати: овочі, якісь м’ясні вироби”, – каже Бакшеєв.
Продуктові набори раз на два тижні першочергово отримують люди з інвалідністю, пенсіонери та мами з дітьми до 16 років. Працездатні для цього мають брати участь у волонтерських роботах у громаді, пояснює Микола Бакшеєв.
“Наприклад, з благоустрою міста, робота у волонтерському центрі, плетіння сіток, але це, якщо не вистачає людині продуктів за графіком”, – додає міський голова.
Отримати пакет з продуктами можуть також місцеві, які зараз опинилися у скруті, але для цього їм також потрібно працювати на благо громади, говорить міський голова Первомайського.
“Таким чином ми відсіяли той контингент, який звертався за допомогою, маючи формальні ознаки, а не потребуючі реально такої допомоги. Якщо людині справді немає чого їсти, то зовсім не соромно піти попрацювати до першої години дня”, – говорить Бакшеєв.
Переселенець Володимир з дружиною живе в одному з навчальних закладів. Хвилюється, чи не доведеться їм восени шукати нове тимчасове житло. Очільник громади запевняє: людей поки не переселятимуть. Потужностей комунальних закладів вистачає. Але про окреме житло для переселенців поки не йдеться, каже Бакшеєв: “Ми звертаємось до різноманітних місій, заповнюємо анкети з цього питання також, але так, щоб були реалізовані проєкти, бодай такі, які мають перспективу взагалі, ми поки що не маємо”.
Підписуйтесь на нас у Telegram
За словами Бакшеєва, переселенців у Первомайському поступово більшає. Лише за минулий тиждень до міста приїхали більше сотні людей.
Посмотреть эту публикацию в Instagram
Юлія ТОКАР
Фото: suspilne.media