20 жовтня відбулося засідання виконавчого комітету Первомайської міськради, на якій переважною більшістю голосів було прийнято рішення підвищити тарифи на воду майже вдвічі.
Рішенням виконкому встановлено тариф на послугу з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення міста Первомайський – 40,16 грн./м3, централізоване водовідведення – 58,54 грн/м³; разом: 98,70 грн/м³.
Тариф на послугу з централізованого водопостачання сіл Грушине, Караченців – 36,08 грн/м³.
Тариф на послугу з централізованого водопостачання села Ржавчик – 16,49 грн/м³.
Слід зазначити, що рішення щодо підвищення тарифу вдалося “продавити” не відразу. При першому голосуванні питання не пройшло: спочатку два члени виконкому проголосували проти та двоє утрималися. Дебати тривали майже півтори години.
Директор КП «Тепломережі» Михайло Черняк підготував презентацію для засідання з графіками та таблицями. За його словами, з моменту оприлюднення проекту рішення на “гарячу лінію” підприємства надійшло 120 звернень громадян зі скаргами та протестами, 20 скарг надійшло на електронну пошту, 8 громадян звернулися особисто.
Директор «Тепломереж» зазначив, що головним фактором, що вплинув на сміну тарифу, стало підвищення ціни на електрику: вона подорожчала у 4,4 рази. Крім того, піднялися ціни на ПММ, запчастини, змінився прожитковий мінімум та фонд заробітної плати. «Ще місяць-два підприємство може протягнути, але далі ми можемо припинити постачання води», – додав директор.
Відповідаючи на традиційне питання про те, що було зроблено підприємством для зменшення витрати електрики Михайло Черняк розповів, що «Тепломережами» в розстрочку закуплено енергозберігаюче обладнання, що дозволить економити близько 800 тисяч гривень на місяць. Але за це обладнання поки що повністю не розрахувалися.
Рівень розрахунку населення за воду, згідно з озвученими даними, складає 75%. Станом на сьогодні борг населення добіг вже 14 мільйонів гривень, хоча три роки тому, коли «Тепломережі» тільки почали займатися водопостачанням, боргів не значилося взагалі. За словами директора, на боржників спрямовуються позови до судів, але не всі рішення судів виконуються: від виконавчої служби надходять повідомлення, що доходів відповідача не знайдено. Відрізати більшість боржників від централізованого водопостачання немає технічної спроможності.
«Борги нарощуються у тих, хто виїхав за кордон, бо вони не передають свідчення лічильників. Без передачі показань їм записують певну норму споживання – і борги зростають. Багато хто виїжджав терміново, тому не встигли подати заяву до “Тепломереж”», – зазначила член виконкому Ольга Шевченко. Їй заперечили, що заяву можуть подати родичі чи знайомі таких біженців.
Член виконкому Надія Євдокимова порушила питання про втрати води внаслідок аварій і нагадала випадок, коли в результаті пориву на вулиці Будівельній вода лилася кілька днів поспіль. Їй відповіли, що втрати та крадіжки води вже «сидять» у тарифі, і з цими негативними явищами ведеться боротьба.
Член виконкому Євген Візірякін аргументував свій голос «проти» тим, що, на його думку, тарифи на водопостачання у громаді вже були завищені, і вони явно не по кишені соціально незахищеної категорії громадян.
Старости сіл Олександр Гавшин та Юлія Панкратова висловили міркування, що міські жителі не привчені економити воду – саме від цього все проблеми. «Пам’ятаю той час, коли у Грушиному батьки купали нас, дітей, у кориті, а потім у цій же воді милися самі, – розповів Гавшин присутнім. – Я не закликаю до цього повернутися. Це я до того, що треба задуматися не про тарифи, а про економію».
Член виконкому Вадим Котляров зазначив, що питання щодо підвищення цін на воду викликало величезний резонанс серед жителів громади, люди обурені, зростає соціальна напруга. Йому заперечили, що малозабезпечені люди одержують житлові субсидії.
Мер Микола Бакшеєв закликав членів виконкому «не загравати з жителями громади». «Ми або робимо, що маємо, або створюємо ілюзію у людей, що вода дармова. Але задарма нічого не буває. Цей саботаж, який ви тут влаштували, позначиться на бюджеті, а отже – на кожному з вас!» – заявив він. Однак за кілька хвилин мер уже змінив риторику, і став звинувачувати незгодних членів виконкому в тому, що нібито ними рухає не турбота про людей, а установки політичного керівництва. У небажанні підвищувати ціни на воду для населення міський голова вбачав підступи ОПЗЖ.
Далі Микола Бакшеєв оголосив, що змушений буде підписати розпорядження про подачу води за графіком. Члени виконкому побачили у такому рішення прийнятний вихід, але Михайло Черняк заперечив, що зупинки обладнання призведуть до поломок у мережі та до зниження якості води: іржава жижа тектиме з труб годинами.
«Ні, воду все ж таки доведеться перекрити, – пригрозив Микола Бакшеєв. – Попереджаю: ті, хто зараз не дасть свого голосу за підвищення тарифу, нестимуть персональну відповідальність за припинення водопостачання!»
Після цих слів усі члени виконкому, за винятком Євгена Візірякіна, проголосували за підвищення тарифів на водопостачання та водовідведення.
Нові тарифи мають набути чинності з 1 листопада.
Підписуйтесь на нас у Viber
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у Первомайській громаді планують підняти тариф на воду майже удвічі.
Слобожанка
Фото: Олена Чорнобай